W tym roku upały nie są aż tak dokuczliwe, jednak zdarzają się gorące dni podczas których w naszym aucie może wystąpić jakaś awaria. Wysokie temperatury sprzyjają awariom hamulców, silnika i akumulatora. Warto być przygotowanym i wiedzieć jak reagować.

Przegrzanie silnika
W czasie upałów, szczególnie w mieście, gdy często jeździmy na wysokich obrotach lub stoimy w korku łatwo o przegrzanie silnika. Co powinniśmy robić gdy silnik ulegnie przegrzaniu? Jak najszybciej zatrzymajmy samochód, ale nie wyłączajmy silnika. Otwórzmy ostrożnie maskę, która może być bardzo gorąc, włączmy ogrzewanie z maksymalnym nawiewem i poczekajmy aż temperatura spadnie. Wtedy możemy wyłączyć silnik i jeszcze go studzić przy otwartej masce.

Rozładowanie akumulatora

W czasie upałów, tak jak w czasie mrozów akumulatory częściej się rozładowują. Pamiętajmy o tym szczególnie, jeżeli samochód stał dłużej latem nieużywany, na przykład w czasie urlopu.

Zniszczenie opony
Nawet letnie opony nie są przystosowane do temperatury asfaltu sięgającej 60°C. Guma mięknie, łatwo się odkształca i oczywiście szybciej zużywa.. Zaleca się częściej kontrolować stan bieżnika i ciśnienie w oponach – powinno być ono zgodne z zaleceniami producenta, dla każdego samochodu te wartości mogą być inne. Zbyt małe ciśnienie powoduje, że opony pracują nierównomiernie, a to oznacza intensywniejsze zużywanie i dużo szybsze nagrzewanie. W skrajnych przypadkach będzie to oznaczało rozerwanie opony. Pamiętajmy więc o dbaniu nie tylko o stan opon, na których jeździmy, ale również koła zapasowego.

Koncentracja kierowcy w silnie nagrzanym samochodzie jest porównywana do stanu przy obecności 0,5 promila alkoholu we krwi. W czasie upału dajmy sobie więcej czasu na dojazd i przy dłuższej trasie nie zapominajmy o odpoczynku i piciu dużej ilości wody.