W dawniejszych czasach często samochody były produkowane wraz z zamocowanym hakiem holowniczym na stałe. Zmieniło się to jednak, ponieważ zgodnie z unijnymi nakazami powinny być one zdejmowane. Czy warto posiadać hak holowniczy? W tym artykule znajdziecie odpowiedź na to pytanie.

Zalet posiadania haku holowniczego jest wiele. Przede wszystkim przydaje się, kiedy musimy przewieźć większy gabaryt. Szczególnie pomocny okazuje się przy przeprowadzkach czy podróżach. Dzięki niemu możemy również wybrać się na objazdową wycieczkę z przyczepką kempingową. Pamiętajmy jednak, że nie możemy na haku holowniczym holować innego pojazdu. Hak holowniczy przydatny jest również, kiedy ktoś stuknie w tył naszego auta. W tym przypadku to on przyjmie największą siłę uderzenia i jeśli jest on wytrzymały, to możemy liczyć na niewielkie straty. Gorzej jest natomiast w przypadku sprawcy wypadku.

Ceny haków holowniczych są dosyć zróżnicowane. Przy jego zakupie musimy pamiętać, że hak holowniczy musi mieć homologację e20 lub E20. Niezbędny jest też certyfikat PIMOT, a na tabliczce znamionowej data produkcji, nazwa wytwórcy i dopuszczalny tonaż. Najtańszy odpowiednik kosztuje około 200 zł, jednak jeśli chcemy wybrać wersję z automatyczną końcówką to musimy wydać co najmniej 600 zł. Po montaż haku najlepiej wybrać się do fachowca. Może zapłacimy więcej, jednak będziemy mieli pewność, że nie odczepi się podczas podróżowania.

Hak holowniczy nie należy do najtańszych elementów wyposażenia samochodu. Jednak warto w niego zainwestować, ponieważ przydaje się podczas przeprowadzek czy podróży.