Osoby, które chcą prowadzić własną pomoc drogową zastanawiają się z pewnością jakie warunki musi spełnić pojazd, aby mógł być używany jako laweta. W artykule zaprezentowane został najważniejsze rzeczy, o których należy pamiętać przy poszukiwaniu lawety dla pomocy drogowej.

Poszukiwania pojazdu pod lawetę można prowadzić wśród pojazdów już przystosowanych, ale również wśród takich z których można taką lawetę stworzyć samemu.

W przypadku tworzenia lawety od podstaw należy pamiętać o tym, aby zabudowa była wykonana fachowo. Przede wszystkim z powodów bezpieczeństwa, ale również z tego względu, że diagności zwracają na to dużą uwagę. Bez faktury, która będzie potwierdzeniem, że usługa wykonania zabudowy była wykonana przez fachowca nie ma co liczyć na rejestrację pojazdu.

Szukając gotowych rozwiązań należy skupić się przede wszystkim na pojazdach tylnonapędowych. Najbardziej polecane modele, to:
• VW LT
• Fiat Ducato
• Renault Master

Bardzo ważną kwestią jest zadbanie, aby najazd był wystarczająco długi. Najlepszym w tym przypadku rozwiązaniem jest zabudowa pozwalająca wysuwać dodatkowe najazdy od spodu.

Kolejną niezbędną rzeczą o którą trzeba zadbać jest oczywiście wyciągarka. Należy ją dobrać odpowiednio do naszych potrzeb i obsługiwanych obciążeń. Wśród konkretnych firm oferujących wyciągarki przodują takie jak: Superwinch, ComeUp i PowerWinch. Wyciągarka powinna być zamontowana w specjalnej szynie, dzięki czemu wyciągarka zawsze będzie wyciągać pojazdy na wprost.