Coraz częściej na naszych drogach spotkać możemy pojazdy z napędem hybrydowym. W dobie coraz większej dbałości o ekologie jest to jedno z lepszych rozwiązań, przed którym stoi zapewne duża przyszłość.

Napęd hybrydowy jest to najczęściej połączenie dwóch rodzajów silników – spalinowego i elektrycznego. Silniki te mogą współpracować ze sobą jednocześnie, bądź też pracować na przemian. Najczęściej silnik elektryczny wykorzystuje się w pojazdach, które często zatrzymują się i ruszają, np. śmieciarki czy autobusy miejskie. W pojazdach z klasycznym napędem znaczna ilość energii tracona jest podczas hamowania. Przy zastosowaniu napędu hybrydowego można część tej energii zgromadzić w akumulatorach i wykorzystać przy ponownym ruszaniu. Istnieje również możliwość wyłączania silnika spalinowego podczas częstych postojów co również daje oszczędności.

Przykłady samochodów osobowych, w których wykorzystywany jest napęd hybrydowy, to Toyota Prius, hybrydowe wersje Toyoty Auris, Yaris, Camry i Highlander, Honda Insight czy Lexus GS450h.

Toyota PriusToyota Prius – pierwszy masowo produkowany pojazd z napędem hybrydowym

Zalety napędu hybrydowego

Największą z zalet napędu hybrydowego są oczywiście oszczędności. Samochody z takim napędem spalają znacznie mniej paliwa, a co za tym idzie nasze podróże są tańsze. Dla przykładu, średnie zużycie paliwa Toyoty Prius to około 4,5 l/100 km. Innym przykładem może być Honda Insight, której średnie spalanie jest jeszcze niższe i wynosi około 4,2 l/100km.

Oczywistą zaletą jest także wspomniana na początku ekologiczność tych napędów. Mniej spalanego paliwa, to mniej wytwarzanych spalin i mniejsze zanieczyszczenie powietrza.

Również hałas generowany przez silnik jest mniejszy w pojazdach hybrydowych. Wpływa to z pewnością na komfort jazdy, a także koncentrację kierowcy.

Kierowcy korzystający z aut hybrydowych mogą także korzystać z wielu ulg. Coraz więcej miast, również Polskich, jak chociażby Wrocław, Kraków, Katowice czy Warszawa wspiera właścicieli aut hybrydowych poprzez np. obniżkę cen parkowania czy rejestracji.

Wady napędu hybrydowego

Jakie są z kolei minusy napędów hybrydowych?
Przede wszystkim cena, która jest wyższa niż cena standardowych samochodów. W 2013 roku pojazdy hybrydowe stanowiły mniej niż 1 procent sprzedanych aut.

Kolejnym argumentem przeciw hybrydom jest potrzeba zagospodarowania dodatkowego miejsca na akumulatory. Wiąże się z tym zwiększenie wagi pojazdu, a także zmniejszenie jego przestrzeni użytkowej.

Wydaje się, że zalet jest więcej niż wad i zauważa to coraz więcej producentów aut, a także zwykłych kierowców. Według szacunków, w 2020 roku, pojazdy hybrydowe stanowić będą ponad 25% wszystkich pojazdów.